Koç Universitesi Endüstri Mühendisliği Mezunları INFORMS Yarışmasında Honorable Mention Ödülü Kazandı
Koç Universitesi Endüstri Mühendisliği mezunları bitirme projeleriyle INFORMS Undergraduate Operations Research yarışmasında Honorable Mention ödülü kazandı. Bu ödül yarışmaya gönderilen en iyi ikinci projeye veriliyor.
INFORMS Undergraduate Operations Research yarışması her sene lisans öğrenciliği döneminde yöneylem araştırmaları veya yönetim bilimleri alanında fark yaratan uygulamalı veya teorik bir araştırma yapan bir veya bir grup öğrenciyi belirlemek için düzenleniyor. Bu sene yarışmada derece alan okullar Massachusets Institute of Technology (MIT), India Institute of Technology (IIT), Koç Universitesi, North Carolina State University, Bilkent Universitesi ve University of Michigan.
Projeleri “Seçim Yapabilen ve Farklı Sınıflara Mensub Müsteriler için Randevu Planlama Problemine Yeni Bir Modelleme” hesaplanamayacak ölçüdeki büyük bu problemi randevu tekliflerinin fırsat maliyetlerinin toplanlarını minimize etmek olarak yeniden modelliyor. Projede fırsat maliyetleri problemin modellendiği bir dinamik programın aralarında bir zaman dilimi olan değer fonksiyonları kullanılarak buluyor. Yaptıkları çalışma probleme deneysel çözümler bulunmasında kullanmak için hesaplaması kolay bir üst limit buluyor ve kanıtlıyor. Ayrıca modellemeleri randevu planlama, sunulabilecek en karlı mal çeşitlerini seçme ve ağlarda gelir yönetimi gibi konularda yeni yaklaşımlara kapı açıyor.
Projenin danışmanı Prof. Lerzan Örmeci’ydi. Grubun öğrencileri, Cem Aydın, Alp Aribal, Atiye Cansu Erol ve Begüm Tuğlu, Yapı Kredi Teknoloji işbirliğiyle başladıkları projeyi dönem sonunda gelir yönetimi alanında teorik bir makaleye çevirdi. Bu çalışma Cem Aydin tarafından 2016 INFORMS Annual Meeting’de Birleşik Devletlerin Nashville kentinde sunuldu. Grup Honorable Mention ödülünü India Institute of Technology’den Hari Bandi’yle paylaştı. Yarışmanın birincisi “CO2 Gazı Salınımını Azaltmak için Çoklu Araç Tiplerindenden Oluşan Otomobil Filolarında Ortak Araç Kullanımı Dizaynı” projesiyle Michigan Universitesi’nden Joy Chang oldu.
Institute for Operations Research and the Management Sciences (INFORMS), yöneylem araştırmaları, yönetim bilimleri ve analitiği alanındaki profesyonellerin bir araya geldiği dünyadaki en büyük topluluktur.