Prof. Alper Erdoğan’ı çalışmalarından dolayı tebrik ediyoruz!
27
Eylül 2023, Çarşamba

M.S. Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencisi Barışcan Bozkurt, KUİS Yapay Zeka Merkezi öğretim üyesi ve KUİS Yapay Zeka Merkezi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Profesörü Alper T. Erdoğan, ortak yazarları UAA'dan Ateş İsfendiyaroğlu ve Harvard Üniversitesi'nden Cengiz Pehlevan ile birlikte geçtiğimiz günlerde, 'İlişkili Kaynak Ayrımı için İlişkili Bilgi Maksimumlaştırma Tabanlı Biyolojik Olarak Makul Sinir Ağları' başlıklı çalışmalarını üst düzey bir yapay zeka konferansı olan ICLR 2023'te sundu. Beynimizdeki duyusal uyaranları işlemenin potansiyel yöntemlerini modellemek için bilgi teorisinin ilkelerinden yararlanan yeni, biyolojik olarak makul bir sinir ağı çerçevesi önerdiler.

Habere Git
Doç.Dr. Aykut Erdem’in Liderliğinde Çığır Açan Çalışma
22
Eylül 2023, Cuma

Koç Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Adobe Research'teki araştırmacıların ortak çalışmalarını içeren ve yakın zamanda ACM Transactions on Graphics kapsamında kabul edilen, öğretim üyemiz Doç.Dr. Aykut Erdem'in liderliğinde çığır açan çalışmayı öne çıkarmanın heyecanını yaşıyoruz.

Habere Git
Amerikan Jeofizik Birliği’nden Prof. Dr. Umran S. İnan’a Ödül
22
Eylül 2023, Cuma

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği ve Fizik Profesörü ve eski Rektör Prof. Dr. Umran S. İnan, Amerikan Jeofizik Birliği (AGU) tarafından 1962’den beri her yıl bir Bilim İnsanına takdim edilen John Adam Fleming Madalyası (https://www.agu.org/honors/fleming) ile ödüllendirildi.

Habere Git
Koç Üniversitesi’nde 6. Uluslararası Veri Yerelliği Programlama ve Soyutlamalar Çalıştayı
18
Eylül 2023, Pazartesi

Doç. Dr. Didem Unat, 4-6 Eylül 2023 tarihleri arasında Koç Üniversitesi'nde 6. Uluslararası Veri Yerelliği Programlama ve Soyutlamalar Çalıştayı'na ev sahipliği yaptı.

Habere Git
Nöronların verimli fotostimülasyonu için MnO2 nanoçiçeklerini gösteren yeni makale, Advanced Science’ın ön kapağının iç kısmında vurgulandı.
13
Eylül 2023, Çarşamba

Yüksek kapasitanslı ve düşük empedanslı nanoçiçekler esnek biyoelektronik cihazlara entegre edildi ve cihazlar ışık atım dizilerine yanıt olarak, tekrarlayan, hızlı aksiyon potansiyellerinin ateşlenmesini sağladı.

Habere Git
Sürücüsüz Araç Güvenliği Projesine Avrupa Araştırma Konseyi’nden 1,5 Milyon Avro Destek
07
Eylül 2023, Perşembe

Bilgisayar Mühendisliği Bölümümüzden Dr. Öğr. Üyesi Fatma Güney, sürücüsüz araçların gerçek dünyada karşılaşabilecekleri belirsizlikleri daha etkili bir şekilde yönetmesi üzerine çalıştığı “ENSURE: Muhtemel Akıbetler Rehberliğiyle Kazaları Önleyen Tahminler” isimli projesiyle Avrupa’nın en prestijli bilimsel araştırma desteklerini sağlayan Avrupa Araştırma Konseyi’nden (ERC) Başlangıç Desteği almaya hak kazandı. Olası gelecekleri hata payıyla tahmin ederek, sürücüsüz araçlara akıl yürütme kapasitesi kazandırmayı amaçlayan proje, günümüzde kısıtlı uygulama alanı bulunan otonom sürüşün bu sayede güvenli şekilde yaygınlaşmasına katkıda bulunacak. Henüz olgunlaşmamış mevcut çözümlerle büyük tehlike oluşturabilecek olan sürücüsüz araçların ticari potansiyelinden ziyade, insan güvenliğini önceliklendiren proje, 5 yıl devam edecek ve Koç Üniversitesi’nde Dr. Güney ve ekibi tarafından gerçekleştirilecek. Dr.Fatma Güney'i bu üstün başarısından dolayı yürekten tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Habere Git
EMBO’nun yeni üyesi Prof.Özlem Keskin olmuştur.
18
Temmuz 2023, Salı

Prof. Özlem Keskin'i bu üstün başarısından dolayı yürekten tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Habere Git
Gıda israfı ve Gıda Kaynaklı Hastalıklar Artık Daha Kolay Önlenebilir!
07
Temmuz 2023, Cuma

Doktora sonrası çalışmalarını Koç Üniversitesi’nde tamamlayan Dr. Emin İstif (Kadir Has Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü) ve Koç Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Levent Beker’in yaptığı ve Kimya Bölümü’nden Prof. Dr. İskender Yılgör ve Dr. Emel Yılgör ile Texas A&M Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Hatice Ceylan Koydemir’ın katkıda bulunduğu gıdalardaki bozulmayı anında haber verebilen kablosuz ve mini algılayıcı buluşu ile ilgili araştırma Nature Food Dergisi’nde yayımlandı. Çalışmalarından dolayı Dr.Levent Beker’i tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.Makaleye ulaşmak için aşağıdaki linki tıklayınız. https://www.nature.com/articles/s43016-023-00750-9

Habere Git
Prof. Dr. Seda Keskin – Avrupa Birliği Ufuk Avrupa Programı kapsamında düzenlenen Akdeniz Araştırmacıları Gecesi-MEDNIGTH’ın 2023 Bilim Takımı Üyeleri belli oldu.
23
Mayıs 2023, Salı

Habere Git
Caltech ile Dr.Uğur Teğin Ortak Yayımlanan Çalışma
14
Nisan 2023, Cuma

Habere Git
Humboldt Araştırma Ödülü
03
Mart 2023, Cuma

Habere Git
2022 TÜBİTAK Teşvik Ödülü
02
Ocak 2023, Pazartesi

Habere Git