Lisans Öğrencileri ve Araştırma

İleri Mühendislik Araştırma Laborotavularında Çalışma Olanakları

Lisans öğrencilerimizin, ders eğitiminin dışında, mühendislik fakültesi araştırma laboratuvarlarında çalışmaları teşvik edilmektedir. Seçkin ve alanında en iyilerinden öğretim üyeleri rehberliğinde, bu olanak öğrencilerin ileri mühendislik araştırma konularını keşfetmek, en son teknolojilere tanışmak ve çalışmak için büyük fırsatlar sunmaktadır. Aynı zamanda öğrenciler diğer araştırmacılar, mezunlar ve endüstri profesyonelleriyle tanışma fırsatı da bulmaktadırlar.

Lisans Öğrencileri için Yaz Araştırma Programı

Bu program Koç Üniversitesi ve diğer  üniversitelerden lisans öğrencilerine, araştırma becerilerini geliştirmeleri için fırsatlar sunmaktadır. Öğrenciler, Mühendislik Araştırma laboratuarlarında tecrübe kazanır ve lisansüstü çalışma için plan yapmalarına yardımcı olur. Yaz Lisans Araştırma programı hakkında daha fazla bilgiye şu adresten ulaşabilirsiniz:

KUSRP  Üniversite Yaz Araştırma Programı – VPRD

KUSRP  Uluslarası  Program Ofisi – OIP

Başarı Örnekleri

MEMS (Optik Mikro Sistemler) Laboratuvarında Prof. Dr. Hakan Ürey ile çalışan lisans öğrencilermizden Erman Timurdoğan, laboratuvardaki çalışmaları ile  bir patentte yer almıştır.  Erman MIT’de doktora çalışmalarına olarak devam ediyor. Patent: United States Patent, 9,267,923 , Hakan Urey, Erdem Alaca, Erman Timurdogan, “Miniaturized integrated micro electro-mechanical systems (MEMS) optical sensor array,” Feb. 23, 2016.   Aynı laboratuvarda çalışan bir başka lisans öğrencimiz Osman Eldes kendisine ait buluşu ile patent başvurusunda bulunmuştur https://www.google.com/patents/EP3036902A1?cl=it.

BIOMICELL laboratuvarında Prof. Dr. Seda Kızılel ile çalışan öğrencilerimizden Doğan Gidon, Gözde S. Demirer, Burcu Ketsutlu, İpek Ergenç çalışmaları ile bir çok makalede ortak yazar olarak yer almıştır.

  • Dogan Gidon, Derya Aydin, Seda Kizilel, Photocrosslinking of Styrene-Butadiene-Styrene (SBS) Networks formed by Thiol-Ene Reactions and Their Influence on Cell Survival, Biomedical Materials, October 2015
  • Gozde S Demirer, Aysu Cokur, Seda Kizilel, Biologically Inspired Design of Biocompatible Iron Oxide Nanoparticles for Biomedical Applications, Journal of Materials Chemistry B, July 2015.
  • Ozlem Cevik, Dogan Gidon, Seda Kizilel, Visible-Light-Induced Synthesis of pH Responsive Hydrogel Composite for Controlled Delivery of an Anticonvulsant Drug Pregabalin,  Acta Biomaterialia, January 2015.
  • Caner Nazli, Gozde S Demirer, Y Yar, H. Yagci Acar, Seda Kizilel, Targeted Delivery of Doxorubicin into Tumor Cells via MMP-sensitive PEG Hydrogel Coated Magnetic Iron Oxide Nanoparticles (MIONPs), Colloids and Surfaces B: Biointerfaces,  2014.
  • Tugba Bal, Burcu Kepsutlu, Seda Kizilel, Characterization of Protein Release through PEG Hydrogels with Crosslink Density Gradients, Journal of Biomedical Materials Research Part A, March 2013.
  • Caner Nazli, T. Ipek Ergenc, Yasemin Yar, Funda Yagci Acar, Seda Kizilel* “RGDS Functionalized Poly(ethylene glycol) (PEG) Hydrogel Coated Magnetic Iron Oxide Nanoparticles Enhance Specific Intracellular Uptake by HeLa Cells” International Journal of Nanomedicine, 7:1903-1920, 2012.
  • Natalia Marek, Adam Krzystyniak, T. Ipek Ergenc, Olivia Cochet, Ryosuke Misawa, Ling-Jia Wang, Seda Kizilel, Piotr Trzonkowski, Michael Millis, Piotr Witkowski, Coating of Human Pancreatic Islets with CD4+CD25highCD127-T Regulatory Cells-a Novel Immunosuppressive Approach” Annals of Surgery, Volume 254, Number 3, September 2011