Hakkında

Makine Mühendislerinin çalışma alanları toplumun ihtiyaçlarına cevap verecek olan malzeme ve aletlerin tasarım, yapım ve kontrolü konularını kapsar. Bu malzeme ve aletler nanomalzemelerden çelik ve akıllı malzemelere, mikro motordan, mekatronik otonom-hareketli robotlara ve 5-eksenli CNC tezgahlarına kadar değişen boyutlarda çeşitlilik gösterir. Bu malzeme ve aletler otomotiv, uzay bilim, tarım, gıda, tekstil, enerji, tıp, bilgisayar ve imalat gibi değişik sektörlerin vazgeçilmez unsurlarıdır. Makine Mühendisliği öğrencileri öğrenimleri süresince mekanik, dinamik, termodinamik, akışkanlar mekaniği, ısı transferi, malzeme, bilgisayar destekli modelleme, tasarım ve otomasyon konularının temel prensiplerini öğrenir ve uygularlar. Alan seçmeli ve serbest seçmeli derslerden bazılarını mekatronik ve robotik, malzeme ve üretim, hesaplamalı mekanik ve makine mühendisliği tasarım konularından birinde alarak uzmanlaşmak mümkündür.

HABERLER

 

MEZUNLARIMIZ

Koç Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunlarımız, lisans eğitimleri süresince almış oldukları çok yönlü eğitim doğrultusunda, farklı sektörlerdeki yurt içi ve uluslararası firmalarda kariyerlerini sürdürmektedirler. Makine Mühendisliği bölümü mezunlarımızın çalışma hayatlarında en çok tercih ettiği firmaları aşağıdaki listeden inceleyebilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Tüketici Elektroniği: Arçelik (Türkiye), Alfa Laval (İsviçre), Arconic (ABD), Bosch (Türkiye), Procter & Gamble (Türkiye), Unilever (Türkiye), Siemens (Türkiye), Şişecam (Türkiye)

Otomotiv: Benteler Group (İspanya), Doğuş Otomotiv (Türkiye), Ford Motor Company (Türkiye), Ford Otosan (Türkiye), Hyundai Motor Company (Türkiye), Mercedes-Benz Türk A.Ş. (Türkiye), Nobel Automotive (İngiltere), Otokar (Türkiye), TOFAŞ (Türkiye)

Havacılık: GE Aviation (Türkiye), TEI (Türkiye), Turkish Aerospace Industries (Türkiye), Turkish Airlines (Türkiye)

Savunma: Aselsan (Türkiye)

Bilgi ve İletişim Teknolojisi: Ericsson (Türkiye), IBM (İngiltere), Intel Corporation (Türkiye), Clubtable (ABD), Robotmaster (Kanada), Facebook (ABD), Nokia Bell Labs (Almanya), Türk Telekom (Türkiye), Turkcell (Türkiye), Vodafone (Türkiye)

Enerji: Knowles Corporation (ABD), Enerjisa (Türkiye), ExxonMobil (BAE), TUPRAS (Türkiye)

Finans: Garanti Bank (Türkiye), HSBC (Türkiye), KPMG (Türkiye), Octopus Investments (İngiltere), PwC (Türkiye), TEB (Türkiye), Yapı Kredi (Türkiye)